Obywatelstwo brytyjskie - aplikacja

porady dotyczace metod zalatwienia roznych formalnosci - konta w banku, pozwolenia na prace, ubezpieczenia, karty kredytowej, prawa w UK ... Zachecam do zajrzenia tutaj

Obywatelstwo brytyjskie - aplikacja

Postby harridan » Mon, 16 February 2015, 14:22

Witam,

W lipcu tego roku minie 5 lat mojego pobytu w Irlandii Północnej. Mam zamiar ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo. Z informacji, które mam, wynika, że aby złożyć aplikację o naturalizację trzeba odczekać 12 miesięcy od uzyskania statusu stałego rezydenta. Idąc tym tropem, mogę wysłać swoje podanie dopiero w lipcu 2016 (jako że Polacy nabywają permanent resident status automatycznie po pięciu latach). Od wielu osób słyszałam jednak, że procedura ta trwa dosyć długo, wobec czego rozsądnie jest wysłać swoje podanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (zanim procedury zostaną zakończone, 5 lat i 12 miesięcy już upłynie).

Czy ktoś może posiada brytyjskie obywatelstwo i mógłby podzielić się swoim doświadczeniem? Może nie ma sensu zbytnio spieszyć się z wysłaniem dokumentów? Jakieś wskazówki?

Z góry dziękuję za wypowiedzi :)
harridan
Nowy na forum

Re: Obywatelstwo brytyjskie - aplikacja

Postby thornvald80 » Tue, 17 February 2015, 11:08

moze nie tyle co wskazowka ale male info: wiesz ze aplikacja na bryt. obywatelstwo to dosc duze koszty [naturalizacja £906, rejestracja £823 itp itd], jesli nie przejdziesz procesu pomyslnie - kaska stracona... nie wiem czy posiadanie bryt. paszportu jest tego warte ;) , nic w sumie nie zyskujesz, ale to tylko moja prywatna opinia... pozdrawiam,
thornvald80
Forumowy wymiatacz

Postby harridan » Tue, 17 February 2015, 13:13

Owszem, liczę się z kosztami aplikacji o obywatelstwo i wiem, że są spore - właśnie dlatego robię "rozeznanie w terenie" i chcę uniknąć wyrzucenia pieniędzy w błoto w razie błędu.

Odnośnie sugestii, mam zamiar zostać w tym kraju na stałe i chciałabym mieć takie same prawa, jak jego obywatele, chociażby w kwestii głosowania. Osobiście uważam, że w takiej sytuacji przyjęcie obywatelstwa kraju, w którym się żyje, jest czymś naturalnym. Nie wspomnę już o ułatwieniach w podróżowaniu np. do USA czy Kanady dla posiadaczy brytyjskiego paszportu, tym bardziej, że najbliższa polska ambasada jest w Edynburgu (co, swoją drogą, moim zdaniem jest trochę kiepskim żartem biorąc pod uwagę to, ilu Polaków mieszka w NI).

Pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie posiadaczy paszportu UK. :)
harridan
Nowy na forum

Postby thornvald80 » Tue, 17 February 2015, 15:41

Do glosowania musisz sie tylko zarejestrowac, dostajesz karte i zalatwione ;-) ale tez podpinam sie pod pytanie... I czekam na opinie kogos kto proces naturalizacji ma juz za soba...
thornvald80
Forumowy wymiatacz

Postby luckies » Tue, 17 February 2015, 21:38

Sam też jakiś czas temu zacząłem się tym interesować. Z tego co wyczytałem to od 2014 roku oprócz zawrotnych opłat każdy aplikant jest zmuszony ukończyć ok. 3-miesięczny kurs ESOL Skills for Life (wraz z egazminem), gdzie dotychczas obyło się tylko ze zdawaniem egzaminu z wiedzy o Zjednoczonym Królestwie.

Ja dosyć sporo dowiedziałem się z kanału na YT, tego kolesia:

https://www.youtube.com/user/ucieczkazPRL

Co prawda mierzi mnie jego gadka strasznie, ale udzielił kilka informacji na temat procesu zdobywania obywatelstwa.
luckies
Nowy na forum

Postby nikon » Thu, 26 February 2015, 00:27

Witam, w zeszlym roku przeszedlem caly etap nabycia obywatelstwa wiec jak by to powiedziec jestem na biezaco jeszcze z tym tematem. Wiec jezeli macie pytania to piszcie co chcecie konkretnie wiedziec. Na poczatek powiem tylko ze nie musialem placic zadnej oplaty rejestracyjnej tylko za aplikacje a egzaminy jakie musicie zaliczyc to, jezykowy i Life in UK. Nie ma sensu skladac aplikacji przedwczesnie bo mozna stracic pieniadze. Narazie to tyle, napisze cos wiecej rano o ile mi sie jeszcze cos przypomni.
nikon
Nowy na forum

Postby nikon » Thu, 26 February 2015, 23:46

Do oplat mozna doliczyc oplate za ceremonie w wysokosci £80 wiec na dzien dzisiejszy prz skladaniu aplikacji nalezy liczyc £906 aplikacja + £80 ceremonia. Ja zadawalem egzamin z jezyka w Glasgow bo nie chcialo mi sie uczeszczac na caly kurs, koszt to £125+ przelot do Glasgow.
Egzamin z Life In UK mialem w Belfascie £50. Do tego egzaminu radze sie dobrze przygotowac bo jest sie czego uczyc tzn. duzo dat, nazwisk, miejsc itd.
Bardzo zawracaja uwage na "good character" aplikanta. Jezeli sie bylo skazanym za co kolwiek w UK (nawet wykroczenia drogowe maja tu zasto sowanie ale nie wiem w jakim stopniu) to aplikacja jest z automatu odrzucona a aplikant jest zbanowany na 10 lat.

link do oplat: https://www.gov.uk/government/uploads/s ... r_2014.pdf
link do good character requirement: https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _D_v02.pdf
link do oficjalnego wydawnictwa LIUK : http://www.tsoshop.co.uk/bookstore.asp? ... KID=002353
nikon
Nowy na forum

Postby luckies » Fri, 27 February 2015, 00:30

Fajnie, dzięki za odpowiedź.

Czy Tobie się udało to wszystko zdać/przejść ? Masz już paszport?

Czy egzamin Life in UK tez można zdawać bez uczęszczania na żaden kurs (tj. po prostu przygotować się samemu i iść na egzamin) ?

Czy faktycznie gdyby się "nie udało" to traci się całą kwotę (te ponad 1000 funtów) ?
luckies
Nowy na forum

Postby nikon » Fri, 27 February 2015, 08:42

1. Tak ja jak i cala moja rodzinka jestesmy juz po calym procesie i mamy juz paszpotry.
2. Nie musisz chodzic na zaden kurs przygotowawczy do life in UK wystarczy sie nauczyc i zabukowac sobie termin egzaminu.
3. Jak ci sie nie uda to tracisz prawie cala kwote, oprocz £80 za ceremonie.

Ja cala aplikacje sam wypisalem i bylo ok. Nie sadze aby to bylo jakies szczegolnie trudne.
Jak masz wszystkie swoje P60 nie byles karany to nie masz sie czego bac.
Egzamin jezykowy byl bardzo latwy ale do egzaminu z Life in UK to naprawde warto sie przylozyc.
Warto kupic te ksiazki z oficjalnego wydawnictwa nie sa to jakies straszne pieniadze a warto(£22.99 za komplet).
Jezeli macie jeszcze jakies pytania to pytac.

@thornvald80 z polskim paszportem mozesz glosowac tylko jezeli dotyczy to Uni Europejskiej.
nikon
Nowy na forum

Postby thornvald80 » Fri, 27 February 2015, 21:58

hehe do USA sie nie wybieram, wybory mnie nie interesuja (ktora swinia u koryta nie robi dla mnie roznicy), polski paszport mam na 10 lat... osobiscie obywatelstwo brytyjskie nadal mnie nie interesuje.:D
thornvald80
Forumowy wymiatacz

Next

Return to Prawo, podatki, urzedy, Banki